آشنایی با RStudio

R دارای محیط خط فرمان و کنسول است و رابط گرافیکی زیبایی در اختیار کاربران قرار نمی دهد.اما نرم افزارهای دیگری هستند که بعنوان محیط توسعه نرم افزاری IDE)  R) تولید و منتشر شده اند.  RKWard، RExcel،  R Commander ، R-Tinn و RStudio چند نمونه از این نوع نرم افزارها هستند. در این بین RStudio  دارای محیط گرافیکی قدرتمندتر و راحتتری نسبت به بقیه است وبیشترین کاربرد را دارد.

 RStudio همه ابزارهای مورد نیاز برای کارکردن با R را در اختیار شما قرار می دهد تا از R استفاده پربار داشته باشید. رابط گرافیکی و ابزارهای برنامه نویسی قدرتمند آن به شما در انجام سریعتر کارها کمک می کند. RStudio برای همه سیستمهای عامل بزرگ از جمله ویندوز، لینوکس و مک در دسترس می باشد و می توان به همراه R آن را بر روی یک سرور نصب کرد و کاربران از طریق شبکه به آن دسترسی داشته باشند. این نرم افزار از طریق سایت www.rstudio.org  در دو نسخه دسکتاپ و سرور و به صورت رایگان قابل دانلود است.

در ابتدای شروع بکار RStudio ، شروع به جستجوی R بر روی سیستم شما می کند و در پنجره Choose R Installation از شما می خواهد ورژن R مورد نظر را انتخاب کنید. این کار فقط در اولین اجرا انجام می شود و در اجرای بعدی دیگر از شما در این خصوص سوال نمی کند و مستقیما به صفحه اصلی می رود. همانطور که در شکل زیر دیده می شود صفحه اصلی نرم افزار به چهار ناحیه یا پنجره تقسیم می شود. 

۱- در قسمت چپ پایین پنجره کنسول دستورات R قرار دارد. در این قسمت پس از اعلان “<” می توانید دستورات را تایپ کنید. R دستورات شما را اجرا می کند. درست شبیه کنسول نرم افزار R . علاوه بر این قابلیتهایی مثل یادآوری شناسه های توابع، درج اتوماتیک پرانتز بسته، توقف اجرای دستورات، دسترسی به پوشه کاری، دسترسی سریع به راهنما  و دسترسی سریع به دستورات قبلی در دسترس است.

۲- در قسمت چپ بالا پنجره ویرایشگر (پنجره اسکریپت) قرار دارد. در این قسمت مجموعه ای از دستورات ویرایش و ذخیره می شود. فایل در این پنجره از منوی File > New > RScript باز می شود. البته فقط تایپ دستور در ویرایشگر کافی نیست و برای اجرا باید به پنجره کنسول دستورات منتقل شود. بدین منظور از کلید Run استفاده می کنیم و یا بخشی را که می خواهیم اجرا شود انتخاب کرده و کلید های ctrl  و Enter  را باهم می زنیم.

۳- در قسمت راست بالا پنجره فضای کاری قرار دارد. در این پنجره در تب Environment می توانید ببینید چه داده ای و چه مقادیری در حافظه قرار دارد. مقادیر را با کلیک روی آنها می توانید ببینید و ویرایش کنید. همچنین در تب History می توانید دستوراتی که قبلا تایپ کرده اید ببینید.

۴- در قسمت راست پایین پنجره فایلها- نمودارها- بسته ها و راهنما قرار دارد. در این قسمت می توانید فایلها را باز کنید، نمودارها را ببینید، بسته (Package) ها را نصب یا بارگذاری کنید و از راهنمای توابع و دستورات استفاده کنید.

مطالب مرتبط